خانه / آموزش / ابزار / JMeter / آموزش JMeter-قسمت هشتم: ساخت و اجرای Test Plan

آموزش JMeter-قسمت هشتم: ساخت و اجرای Test Plan

Jmeter Tutorial
Jmeter Tutorial

یک Test Plan مجموعه‌ای از مراحل را شرح می‌دهد که JMeter می‌خواهد آنرا در زمان Run اجرا نماید. یک Test Plan کامل شامل موارد زیر است که ممکن است از هر کدام یک یا چند نمونه داشته باشد:

  • Thread Group(گروه ترِد)
  • کنترل کننده‌های منطقی(Logic Controller)
  • کنترل کننده‌های تولید نمونه(Sample Generating Controller)
  • Listenerها
  • تایمرها(Timerها)
  • اظهارات(Assertion)
  • عناصر پیکربندی(Configuration Element)

افزودن و حذف Element(عناصر)

اضافه کردن عناصر به یک Test Plan(در آینده در مورد این عناصر توضیحات کاملی ارائه خواهد شد) می‌تواند با کلیک راست بر روی یک عنصر در درخت(Tree) و انتخاب یک عنصر جدید از لیست “add” انجام شود. از سوی دیگر، می‌توان عناصر را از فایل بارگذاری کرد و با انتخاب گزینه “merge” یا “open” ​​اضافه نمود.

برای حذف یک عنصر مطمئن شوید که عنصر انتخاب شده است، به همین دلیل بر روی عنصر راست کلیک کرده و گزینه “remove” را انتخاب کنید.

بارگذاری و ذخیره‌سازی(Saving) عناصر

برای بارگذاری یک عنصر از فایل، بر روی عناصر موجود در درخت که می‌خواهید از آن عنصر بارگذاری شده را اضافه کنید، راست کلیک کرده و گزینه “merge” را انتخاب کنید. فایلی را انتخاب نمایید که عناصر شما در آن ذخیره شده است. JMeter عناصر را در درخت ادغام می‌کند.

برای ذخیره عناصر درخت، بر روی یک عنصر راست کلیک کنید و گزینه “…Save Selection As” را انتخاب کنید. JMeter عنصر انتخاب شده را به همراه تمام عناصر کودک(Child Element) زیر آن ذخیره خواهد کرد. به این ترتیب، می‌توانید قطعات Test Tree و هر یک از عناصر فردی را برای استفاده بعدی ذخیره کنید.

پیکربندی عناصر درخت

هر عنصر درخت تست، کنترل کننده‌ها را در فریم سمت راست JMeter ارائه می‌دهد. این کنترل‌ها به شما امکان می‌دهند که رفتار آن عنصر تست خاص را پیکربندی کنید. چیزی که می‌تواند برای یک عنصر پیکربندی شود بستگی به نوع آن عنصر دارد.

توجه داشته باشید: Test Tree خود را می‌توانید با کشیدن و رها کردن(Drag & Drop) کامپوننت‌های اطراف Test Tree دستکاری نمایید.

ذخیره کردن Test Plan

اگرچه لازم نیست، اما پیشنهاد می‌کنم قبل از اجرای Test Plan آنرا در یک فایل ذخیره کنید. برای ذخیره Test Plan، باید “Save” یا “…Save the Test Plan As” را انتخاب کنید(در نسخه‌های اخیر ابتدا باید عنصر Test Plan را انتخاب کنید).

توجه داشته باشید: JMeter به شما اجازه می‌دهد تمام درخت Test Plan و یا فقط بخشی از آن را ذخیره کنید. برای ذخیره‌سازی عناصر واقع در شاخه خاصی از درخت Test Plan، عنصر Test Plan را در درختی که آنرا برای شروع “شاخه”(Branch) انتخاب کرده‌اید، انتخاب کنید و سپس برای دسترسی به “…Save Selection As” راست کلیک کنید. به شکل دیگر عنصر Test Plan مناسب را انتخاب کرده و سپس “…Save Selection As” را از Edit menu انتخاب نمایید.

اجرای یک برنامه تست

برای اجرای Test Plan خود، (“Start“(“Control”+”r” را از آیتم منو “Run” انتخاب نمایید. وقتی JMeter در حال اجراست، یک جعبه سبز کوچک را در انتهای سمت راست، درست زیر نوار منو نشان می‌دهد. شما همچنین می‌توانید منوی “Run” را اجرا کنید. اگر “Start” غیرفعال است، و “Stop” فعال است، در اینصورت JMeter برنامه تست(Test Plan) شما را اجرا می‌کند.

ارقام سمت چپ جعبه سبز تعداد Threadهای فعال/کل Threadها است. این فقط برای یک تست محلی اجرا می‌شود؛ آنها در هنگام استفاده از Client-Server Mode، هیچ Threadای را که روی سیستم‌های ریموت اغاز شده باشد را شامل نمی‌شوند.

توجه داشته باشید: همانطور که در اینجا توضیح داده شد استفاده از GUI Mode، باید فقط در هنگام دیباگ کردن Test Plan شما انجام شود. برای اجرای تست بار واقعی، از CLI Mode استفاده کنید.

 

قسمت‌های بعدی به محض آماده شدن علاوه بر اینکه در صفحه Home وبسایت اطلاعرسانی خواهد شد، به صورت دسته‌بندی شده از اینجا نیز در دسترس است.

ابوالفضل خواجه دیزجی

همچنین ببینید

Selenium

آموزش Selenium-قسمت هفدهم: Mouse Click Event و Keyboard Event و موضوع Action Class در Selenium WebDriver

در این بخش، ما رویداد کیبورد(Keyboard Event) و ماوس(Mouse Event) را در Selenium Webdriver آموزش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *