دوشنبه , ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

آموزش JMeter-قسمت یازدهم: Test Plan و Controllerها(بخش اول)

Jmeter Tutorial
Jmeter Tutorial

Controllerها

JMeter دارای دو نوع Controller است: Samplerها و Logical Controllerها. اینها پردازش یک تست را هدایت می‌کنند.

Controllerها به JMeter می‌گویند Requestها را به سرور ارسال کند. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید JMeter یک HTTP Request ارسال کند، یک HTTP Request Sampler اضافه کنید. همچنین می‌توانید با اضافه کردن یک یا چند Configuration Element(عنصر پیکربندی) به یک Sampler، یک Request را شخصی‌سازی(Customize) کنید. برای اطلاعات بیشتر به بخش Samplerها در ادامه مراجعه کنید.

Logical Controllerها به شما امکان می‌دهند منطقی که JMeter برای تصمیمگیری در هنگام ارسال Requestها انتخاب می‌کند را Customize کنید. به عنوان مثال، شما می توانید یک Interleave Logic Controller اضافه کنید تا بین دو نمونه HTTP Request Sample جایگزین شود. برای اطلاعات بیشتر، به Logical Controllerها در ادامه مراجعه کنید.

۱- Samplerها

Samplerها به JMeter می‌گویند Requestها را به سرور ارسال کند و منتظر پاسخ باشد. آنها به ترتیبی که در درخت ظاهر می‌شوند پردازش می‌شوند. از Controllerها می‌توان برای تعدیل تعداد تکرارهای یک Sampler استفاده کرد.

JMeter Samplerها شامل موارد زیر هستند:

  • FTP Request
  • HTTP Request(همچنین می‌تواند برای SOAP یا REST Webservice استفاده شود)
  • JDBC Request
  • Java object request
  • JMS request
  • JUnit Test request
  • LDAP Request
  • Mail request
  • OS Process request
  • TCP request

هر Sampler دارای چندین ویژگیست که می‌توانید آنرا تنظیم کنید. می‌توانید با اضافه کردن یک یا چند Configuration Element به Test Plan، یک Sampler را سفارشی‌ کنید.

اگر می‌خواهید چندین Request یکسان(به عنوان مثال، HTTP Request) را به یک سرور ارسال کنید، استفاده از یک Defaults Configuration Element را در نظر بگیرید. هر Controller یک یا چند Defaults Element دارد(به تصویر زیر مراجعه کنید).

به یاد داشته باشید برای مشاهده و/یا ذخیره نتایج Requestهای خود در دیسک، یک Listener را به Test Plan خود اضافه کنید.

اگر علاقه دارید JMeter اعتبارسنجی(Validation) اولیه را در پاسخ به Request خود انجام دهد، یک Assertion را به Sample اضافه کنید. به عنوان مثال ، در تست استرس یک Web Application، ممکن است سرور یک کد “HTTP Response” موفقیت آمیز را Return کند، اما ممکن است صفحه روی آن Error داشته باشد و یا ممکن است بخش‌هایی از دست رفته باشد. می‌توانید برای تأیید برچسب‌های مشخص HTML، رشته‌های Error رایج و غیره، Assertionها را اضافه کنید. JMeter به شما امکان می‌دهد با استفاده از عبارات منظم، این Assertionها را ایجاد کنید.

توضیح در مورد Samplerهای توکار(Built-in Sampler) و چگونگی بهره‌برداری از آنها بسیار طولانیست، که در آینده نسبتا دوری به آنها اشاره خواهیم کرد.

قسمت‌های بعدی به محض آماده شدن علاوه بر اینکه در صفحه Home وبسایت اطلاعرسانی خواهد شد، به صورت دسته‌بندی شده از اینجا نیز در دسترس است.

ابوالفضل خواجه دیزجی

همچنین ببینید

Testcomplate

آموزش TestComplete-قسمت دهم: ساخت اولین تست وب اپلیکیشن(بخش اول)/مقدمه، Plan کردن تست و رکورد کردن تست‌ها

ساخت اولین تست وب اپلیکیشن نسبتا طولانیست، لذا طی چند قسمت تقدیم خوانندگان خواهد شد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *